- Strona główna
- Wiedza
- Sztuka
- Nie tylko filiżanki
Muzeum Zamoyskich uczestniczy w światowej akcji Dnia Wolnej Sztuki. Nasz udział w przedsięwzięciu to jednocześnie zaproszenie dla turystów, którzy już 23 i 24 kwietnia będą mogli poznać dokładniej historie wybranych muzealiów. Będą one nawiązywać do wystawy „Bakalaureaty arystokraty” dedykowanej dzieciom, która 29 kwietnia zostanie otwarta w pałacowej Teatralni.
Kolejnym wybranym przez nas eksponatem jest figurka koziołka w otoczeniu dzieci. Zazwyczaj stoi w witrynie w Pokoju Myśliwskim, ale z okazji Dnia Wolnej Sztuki trafi w kwietniu do Czerwonego Salonu. To jak najbardziej wskazane dla niej miejsce. Porcelanowy bibelot reprezentuje słynną Książęcą Manufakturę Porcelany w Ludwigsburgu.
Początki zakładu sięgają XVIII wieku. Założył go książę Karl Eugen von Württemberg jako „niezbędny atrybut chwały i godności”. Książę, kochający wystawne przyjęcia, uczynił swój zakład jednym z najbardziej prestiżowych w Europie, m.in. dzięki pracy arkanisty Josepha Jakuba Ringlera oraz modelarza i malarza Gottlieba Friedricha Riedela. Głównym mistrzem modelarskim był tu Johann Christian Wilhelm Beyer. To dzięki niemu w latach 1759–1767 manufaktura odnosiła ogromne sukcesy. Beyer wprowadził jej wyroby w nowy wiek, od rokoka do neoklasycyzmu i Ludwigsburg stał się pierwszym niemieckim producentem porcelany, który przyjął styl neoklasyczny. W 1824 roku zakład został zamknięty przez króla Wilhelma I. Część form została sprzedana Eduardowi Kick z Amberga, a część kupiła fabryka Königlich Privilegierte Porcelain Fabricke w Regensburgu. Ponieważ wielu naśladowców używało sygnatur Ludwigsburga, w roku 1906 zostały one objęte ochroną królewską.
Eksponowana w Kozłówce figurka trójki chłopców bawiących się z kozłem pochodzi z początku XX wieku. Świadczy o tym zachowana sygnatura z wyobrażeniem kobaltowej korony.
W 1926 roku prawa do marki Ludwigsburg kupił handlarz sztuki ze Stuttgartu, Otto Wanner-Brandt, który wniósł je w 1947 roku do nowo założonej fabryki Porzellan-Manufaktur Ludwigsburg GmbH. Od 16 lutego 2009 roku tradycję porcelany Ludwigsburg kontynuuje Schlossmanufaktur Ludwigsburg GmbH. Wyroby z Ludwigsburga są wysoko cenione przez koneserów na całym świecie dzięki zachowaniu ręcznych technik produkcji i zdobnictwa.
Opr. Monika Januszek-Surdacka